Kilis El Sanatları

Kilis El Sanatları

Kilis, tarihindeki zenginliğini günümüze uzanan el sanatlarıyla da yaşatmaktadır. Demircilik, kalaycılık, yemenicilik, dülgercilik, debbağcılık, yorgancılık ve taş işçiliği gibi el sanatları yörede kök salmıştır.

Nakış İşlemeciliği Kilis’te nakış işlemeciliğinin geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Çiti badem, mercimek, ciğerdeldi, kartopu, cemaliyan, çiniğnesi, kanava iğnesi (kaneviçe) ve sim sırma gibi iğne teknikleri uygulanarak işlenen nakışlar genellikle insan, yaprak, çiçek, meyve motifli ve geometrik desenlidir.


Yemenicilik Kilis’te yaşayan geleneksel el sanatlarından biri de yemeniciliktir. Yemeni, üstü yumuşak deri, tabanı kalın deri olan ve köşkerler tarafından elde dikilen ökçesiz ayakkabının adıdır. Yemeni yapımında farklı hayvanların derisi kullanılır. Yumuşak olan üst yüzü ‘havır’ denilen oğlak derisinden yapılır. Sert olan taban, ‘gön’ yani kalın sığır veya manda derisinden yapılır. Astarda koyun derisi kullanılır. El emeği, göz nuru ile üretilen yemeniler; kaliteli doğal malzemeden yapıldığı için teri çekerek, vücudun elektriğini almaktadır.


Yorgancılık Saten kumaş üzerine iğneyle işlenerek biçimlenen Kilis Yorganı Kilis’le özdeşleşmiş bir el emeği ürünüdür. Desenler genellikle göbek denilen orta bölgede yoğunlaşır. Papatya, simetrik papatya, kuş, tavus kuşu, hurma yaprağı, hurma dalı, lale, lale desenli vazolu, karanfil, menekşe, stilize yaprak, rüzgar gülü, su yolu, güneş, kafes, girift, arabesk, helezonik, fiyonklu, armut gibi pek çok desen kaygan ipeksi yüzeyi şenlendirir. Nakış oranı arttıkça yorganın kıymeti de artar.